Såg att det blandades friskt bland recepten och att det inte endast var Cheesekake som gällde här. Har därför en fråga:
-Finns det någon som har bra (=ej för tillkrånglade) recept på Timbaler av olika råvaror. Gärna hur man gör "kött"-timbaler. Eller recept på Koncistensanpassad mat såsom Puréer o dyl. Det bör helst inte vara "bitar" i. MEN t ex tonfisklåda går bra (absolut INTE skink-låda).
Ris går ej. Svårt att sammanfatta men kort sagt så ska maten slinka ner lätt/halka ner/glida ner lätt. Så gelantin-recept är bra.
Anhörig med Dysfagi (svårighet att svälja), och Mat-recept i den kategorin duggar inte tätt vill jag lova.
Utöver Potatis och broccoli-.puré så finns det Findus fördiglagade, 5 smaker, det blir ju lite tråkigt i längden.
Antal inlägg: 4 Senaste inlägg: FreeMarker template error:
The following has evaluated to null or missing:
==> c.signature [in template "forum_threadstat.ftl" at line 15, column 45]
Tip: If the failing expression is known to be legally null/missing, either specify a default value with myOptionalVar!myDefault, or use <#if myOptionalVar??>when-present<#else>when-missing#if>. (These only cover the last step of the expression; to cover the whole expression, use parenthessis: (myOptionVar.foo)!myDefault, (myOptionVar.foo)??
The failing instruction (FTL stack trace):
----------
==> ${c.signature} [in template "forum_threadstat.ftl" at line 15, column 43]
----------
Java stack trace (for programmers):
----------
freemarker.core.InvalidReferenceException: [... Exception message was already printed; see it above ...]
at freemarker.core.InvalidReferenceException.getInstance(InvalidReferenceException.java:98)
at freemarker.core.EvalUtil.coerceModelToString(EvalUtil.java:382)
at freemarker.core.Expression.evalAndCoerceToString(Expression.java:115)
at freemarker.core.DollarVariable.accept(DollarVariable.java:76)
at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:265)
at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:93)
at freemarker.core.Environment.visitByHiddingParent(Environment.java:286)
at freemarker.core.ConditionalBlock.accept(ConditionalBlock.java:86)
at freemarker.core.Environment.visitByHiddingParent(Environment.java:286)
at freemarker.core.IteratorBlock$Context.runLoop(IteratorBlock.java:193)
at freemarker.core.Environment.visitIteratorBlock(Environment.java:509)
at freemarker.core.IteratorBlock.accept(IteratorBlock.java:103)
at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:265)
at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:93)
at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:265)
at freemarker.core.Environment.process(Environment.java:243)
at freemarker.template.Template.process(Template.java:277)
at se.spaceloops.cms.servlet.ContentProcessor.processContentList(ContentProcessor.java:315)
at se.spaceloops.cms.servlet.ContentProcessor.processContentString(ContentProcessor.java:70)
at se.spaceloops.cms.servlet.Response.processResponse(Response.java:57)
at se.spaceloops.cms.servlet.RequestProcessor.processRequest(RequestProcessor.java:277)
at se.spaceloops.cms.servlet.MsServlet.service(MsServlet.java:317)
at jakarta.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:658)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:195)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:140)
at org.apache.tomcat.websocket.server.WsFilter.doFilter(WsFilter.java:51)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:164)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:140)
at org.apache.catalina.core.StandardWrapperValve.invoke(StandardWrapperValve.java:167)
at org.apache.catalina.core.StandardContextValve.invoke(StandardContextValve.java:90)
at org.apache.catalina.authenticator.AuthenticatorBase.invoke(AuthenticatorBase.java:483)
at org.apache.catalina.core.StandardHostValve.invoke(StandardHostValve.java:115)
at org.apache.catalina.valves.ErrorReportValve.invoke(ErrorReportValve.java:93)
at org.apache.catalina.valves.AbstractAccessLogValve.invoke(AbstractAccessLogValve.java:663)
at org.apache.catalina.core.StandardEngineValve.invoke(StandardEngineValve.java:74)
at org.apache.catalina.connector.CoyoteAdapter.service(CoyoteAdapter.java:344)
at org.apache.coyote.http11.Http11Processor.service(Http11Processor.java:397)
at org.apache.coyote.AbstractProcessorLight.process(AbstractProcessorLight.java:63)
at org.apache.coyote.AbstractProtocol$ConnectionHandler.process(AbstractProtocol.java:905)
at org.apache.tomcat.util.net.NioEndpoint$SocketProcessor.doRun(NioEndpoint.java:1741)
at org.apache.tomcat.util.net.SocketProcessorBase.run(SocketProcessorBase.java:52)
at org.apache.tomcat.util.threads.ThreadPoolExecutor.runWorker(ThreadPoolExecutor.java:1190)
at org.apache.tomcat.util.threads.ThreadPoolExecutor$Worker.run(ThreadPoolExecutor.java:659)
at org.apache.tomcat.util.threads.TaskThread$WrappingRunnable.run(TaskThread.java:63)
at java.base/java.lang.Thread.run(Thread.java:1583)
Startad: Flashes,
29 maj 2010
Inget fik med självaktning saknar morotskaka! Baka din egen morotskaka i långpanna så räcker det till alla gäster.
Kär kaka har många recept… Morotskaka är något av en klassiker på många fikabord. Söt och saftig kaka med drag av pepparkaka och täckt av färskost med citron. Lättbakad dessutom. Inte konstigt att den är populär!
Till våra favoritrecept hör klassisk morotskaka och morotskaka med lime – båda har den rätta mixen av sött, citrus och kryddor!
Morotskakan kan varieras i det oändliga – från apelsinmorotskaka med mörk choklad, till glutenfri morotskaka och morotskaksmuffins! Eller så bakar du vårt senaste recept på morotskaka i långpanna. En saftig och kryddig kaka som räcker till riktigt många, sötsugna fikagäster. Länge leve rotfrukterna!
Peppar&Salt har glutenfria recept och inspiration till alla måltider! Din egen müsliblandning med mandel och quinoapuffar kan förgylla den gråaste vintermorgon.
Helstekt fisk i ugn är ett gott alternativ till filé. Äppelfylld lax är enkel lyxmat!
Du behöver varken kunna filea fisk eller välja halvfabrikat från frysdisken för en enkel fiskmiddag till helgen. En hel lax i ugn är lekande lätt att lyckas med, sköter sig själv medan du förbereder förrätten och smakar fantastiskt. Fyll med äppel, rödlök och fänkål och du har mat med stil åt ett större sällskap. En god sås gör du på fonden. Bulgursallad och nybakat bröd är gott till. Riktigt god helg!
Grahamscones.
Snabbaste vägen till nybakat stavas scones. Här med lite grövre mjöl och mycket smak!
Frukostbullar
Morotsbullar
Saftiga frukostbullar med rivna morötter startar dagen på rätt sida.
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.
Vet någon ????
Såg att det blandades friskt bland recepten och att det inte endast var Cheesekake som gällde här. Har därför en fråga:
-Finns det någon som har bra (=ej för tillkrånglade) recept på Timbaler av olika råvaror. Gärna hur man gör "kött"-timbaler. Eller recept på Koncistensanpassad mat såsom Puréer o dyl. Det bör helst inte vara "bitar" i. MEN t ex tonfisklåda går bra (absolut INTE skink-låda).
Ris går ej. Svårt att sammanfatta men kort sagt så ska maten slinka ner lätt/halka ner/glida ner lätt. Så gelantin-recept är bra.
Anhörig med Dysfagi (svårighet att svälja), och Mat-recept i den kategorin duggar inte tätt vill jag lova.
Utöver Potatis och broccoli-.puré så finns det Findus fördiglagade, 5 smaker, det blir ju lite tråkigt i längden.
Postad av jernet i södertälje , 8 november 2009